Miło nam jest poinformować, że nasza szkoła otrzymała fundusze na realizację kolejnego już projektu edukacyjnego w ramach programu Erasmus+ na lata 2020-2022. Projekt "No Time to Waste” jest realizowany we współpracy z 4 innymi krajami – Francją (koordynator), Portugalią, Litwą, oraz Turcją. „No Time to Waste” jest projektem ekologicznym wspierającym postanowienia porozumienia paryskiego w sprawie klimatu. Głównym naszym celem jest poznanie i wdrażanie stylu życia „Zero Waste” w celu redukcji zmian klimatycznych.

14 października 2020 r.odbyło się pierwsze spotkanie online szkół partnerskich z Francji, Turcji, Portugalii, Litwy i Polski. Omówiliśmy szczegóły związane z realizacją dwuletniego projektu poświęconego propagowaniu idei „Zero Waste”.

Koordynatorami  projektu są: Pani Marta Duszyca-dyrektor szkoły oraz Pani Katarzyna Szabelska- nauczyciel języka angielskiego.

W 22 stycznia 2021 r., wraz z przyjaciółmi z grupy Erasmus+ wzięliśmy udział w wyjątkowym i wyjątkowym wydarzeniu online. Podczas tego wydarzenia mogliśmy wysłuchać bardzo ciekawego wykładu prof. Ewy Bińczyk. Prof. Ewa Bińczyk jest filozofką, socjolożką, autorką książki Era człowieka – apatia i retoryka antropocenu.

Projekt NoTimeToWaste w ramach Erasmus+🇪🇺
🇵🇹🇲🇫🇹🇷🇱🇹🇵🇱
 W dniach 06.03-12.03.2022 przebywaliśmy z wizytą w Escola Secundaria Campus Melo - Covilha w Portugalii. Projekt realizowalismy wspólnie  ze szkołami partnerskimi z: Francji, Litwy, Turcji oraz Portugalii.
Tekst i zdjęcia: grupa Erasmus +
,,Podziel się sukcesem Erasmus+"🇪🇺
Podczas konferencji w Warszawie, w dniach 17-18.10.2022r. Zespół Erasmus+ XIX LO miał przyjemność zaprezentować efekty dwuletniej pracy w projekcie NoTimeTo Waste.
Wystąpienie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony publicznosci🤩.
Podziekowania dla calego zespołu - nauczycieli: Pani Dyrektor Marty Duszycy, Katarzyny Szabelskiej, Małgorzaty Maleszewskiej, Darii Wejer, Aleksandry Andruszkiewicz, Magdaleny Janiszewskiej oraz uczniów, którzy tak aktywnie działali i działają w pracach projektowych.
Praca całego zespołu złożyła sie na ten sukces 💥👌.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z naszych dzialań:
Zespół Erasmus+
Jedno z pierwszych zadań, jakie mieli wykonać nasi polscy uczniowie, nosiło tytuł "Ratujmy Ziemię – to jedyna planeta z czekoladą!". Było to zadanie twórcze, które wymagało od uczniów wykorzystania wiedzy, wyobraźni i zdolności plastycznych. Pomimo żartobliwego tytułu, zadanie dotyczyło ważnego zagadnienia, ponieważ uczniowie mieli wyjaśnić, dlaczego ludzie powinni walczyć o ocalenie naszej planety.
W załącznikach znajdziecie kilka prac z pomysłami naszych uczniów. Wymyślili błyskotliwe wiersze, plakaty i slogany.
The second life of product
to projekt, którego celem nadrzędnym było zwrócenie uwagi na recykling, jako istotny sposób ochrony środowiska, zgodny z ideą ZERO WASTE.
Zadanie uczniów polegało na wykonaniu plakatu który miał przedstawić sposób wykorzystania odpadów na drodze powtórnego przetworzenia wzbogacony o inspirujące, ciekawe fakty dotyczące tego procesu, dane porównawcze dot. poziomu emisji gazów cieplarnianych, zużycia wody, cen produktów pochodzących i niepochodzących z recyklingu.
Czy klimat Ziemi się ociepla, czy jednak nie? Czy to część naturalnych cykli zmian klimatu, czy rezultat działalności człowieka? I jak będzie wyglądał świat za 100, 200 lat, jeśli nic nie zrobimy?
Zespół naukowy przygotował 2 postery naukowe, w których postarał się odpowiedzieć na powyższe pytania:
• Globalne ocieplenie - fakt czy mit? - czyli zbiór naukowych faktów, będących dowodem, że globalne ocieplenie ma miejsce. W pracy przedstawiono skutki widoczne obecnie.
• Globalne ocieplenie - Jaka czeka nas przyszłość ? Apokaliptyczna wizja świata – rozważania na temat losu Ziemi, żyjącej na niej organizmów żywych, jeśli nasze działania będą na zbyt małą skalę.
Globalne ocieplenie - fakt czy mit? Gołaszewski Adam, Kolczyńska Ewa, Kędra Weronika, Bielecka Agata
Globalne ocieplenie - Jaka czeka nas przyszłosć ? Apokaliptyczna wizja świata Labuda Karol, Wiśniewska Anna, Bajda Marcelina, Połtawska Sofija
Zapraszamy do zapoznania się z zakładką pliki oraz grafiki.