"DLA NIEPODLEGŁEJ"

03.10.2018 r.

SPOTKANIE Z PANEM PAWŁEM ADAMOWICZEM  PREZYDENTEM GDAŃSKA

 

Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi - a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym. 

Józef Piłsudski

 

            Myślą przewodnią spotkania z Panem Prezydentem była zbliżająca się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, która przypada na 11 listopada 2018 r. Niewątpliwie spotkanie stało się twórczą i świadomą refleksją na temat naszej Ojczyzny, zarówno tej Małej rozumianej jako wspólnota lokalna jak i w szerokim kontekście – Polska, a nawet wpisana w globalną wizję ludzkości i świata. Po słowach wstępnych uczennic klasy II C prowadzących spotkanie, głos zabrał Pan Dyrektor Krzysztof Tryniszewski, który przywitał zaproszonego Gościa oraz przedstawił krótką historię XIX LO w Gdańsku, a także cel spotkania. Następnie Pan Prezydent przedstawił uczniom klas III i klasom humanistycznym IC i II C wykład poparty prezentacją multimedialną na temat współczesnej koncepcji patriotyzmu i zjawisk mu towarzyszących.  Nie zabrakło pytań do i od publiczności, które poruszały tak ważne kwestie jak:  zróżnicowane potrzeby społeczności lokalnej i sposoby zaradzenia im, realizacja przedsięwzięć, kierunki rozwoju i perspektywy na przyszłość dla Gdańska. Padły też pytania na temat zbliżających się wyborów samorządowych i konfrontacji programów politycznych, czy obietnic wyborczych. Na koniec spotkania Pan Dyrektor podziękował Panu Prezydentowi w imieniu całej społeczności XIX LO oraz wręczył upominek – obraz Absolwentki naszego Liceum.

Wniosek po prelekcji i ożywionej dyskusji nasuwał się jeden - podstawą dobrze funkcjonującego państwa, Ojczyzny jest właściwie rozumiana samorządność jako uznanie podmiotowości obywateli, ich zdolności do podejmowania decyzji, dotyczących życia społecznego, bycia odpowiedzialnym za siebie, własną rodzinę i społeczność, w której żyją.  W perspektywie XXI wieku, wieku wiedzy, postępu i gwałtownego rozwoju technologii, nasz patriotyzm powinien być nowoczesny, osadzony w teraźniejszości, czerpiący jednocześnie z przeszłości, ale zwrócony również ku przyszłości. Wszelkim refelksjom na temat patriotyzmu i Ojczyzny powinna przyświecać  myśl Cypriana Kamila Norwida:  Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.

 

Pani Beata Maliszewska

Pani Katarzyna Wysocka-Pianowska

koordynatorki spotkania