"Pamięć jest wdzięcznością serca”.

Kochany Panie Mieczysławie,

dziękujemy za wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Składamy wyrazy najwyższego uznania

za odwagę i bohaterstwo Pana i Pańskiej Rodziny.

Dzięki takiej postawie możemy cieszyć się

życiem w wolnej Polsce.

Życzymy przede wszystkim dużo zdrowia,

A także szczęścia i satysfakcji

z dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny.

Dziękujemy za bycie wzorem

dla młodego pokolenia.

Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie

XIX Liceum Ogólnokształcącego

im. Mariana Mokwy w Gdańsku

17 listopada uczniowie klas 2c i 3c sp wzięli udział w spotykaniu, podczas którego wysłuchali wspomnień zaproszonego Gościa – Pana Mieczysława Wasilewskiego pseudonim ”Kot”, który w czasie II wojny światowej pełnił funkcję gońca – łącznika, dostarczając informacje do oddziałów partyzanckich. Należy podkreślić, że cała rodzina Państwa  Wasilewskich w okresie okupacji hitlerowskiej była czynna konspiracyjnie, pracowała m.in. na rzecz KEDYWU.

Uroczystość uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru  Scherzi Musicali pod kierunkiem Pani Darii Polanowskiej.

Dziękuję za pomoc w realizacji spotkania Pani Marcie Duszycy Dyrektor XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, Radosławowi Bancerzowi - uczniowi klasy 3b, który był inicjatorem spotkania, Pani Darii Polanowskiej i chórowi, Pani Klaudii Kalicie, Agacie Żuk i Konradowi Hoffmannowi oraz Bartoszowi Drążek- absolwentowi naszego Liceum, który nagrał wywiad dla Radia Gdańsk.

Dziękuję w imieniu całej społeczności XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Mariana Mokwy w Gdańsku za wspaniałą lekcję historii.

Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Katarzyna Wysocka-Pianowska