6 kwietnia 2022 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej odbył się Finał VIII edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Do gali finałowej konkursu zakwalifikowało się 28 uczniów, którzy zostali wyłonieni w rywalizacjach półfinałowych organizowanych we wszystkich oddziałach i niektórych Delegaturach IPN w całej Polsce.

Naszą szkołę wspaniale reprezentowała Katerina Ryńska uczennica klasy 2c.

Gośćmi  specjalnymi gali były więźniarki KL Ravensbrück, m.in. dr Wanda Półtawska.

Teraz, w ostatnich kawałkach życia służę jednej jedynej sprawie – pamięci narodowej. Ponieważ wszystko wam mogą zabrać, ale tego, kim jesteście – nie” - mówiła podczas spotkania z uczestnikami konkursu Wanda Półtawska.  Przekonywała, że poezja jest sposobem zrozumienia świata.

Dr Andrzej Sznajder mówił, że trzeba podtrzymywać wiedzę o tamtych wydarzeniach – żeby ludzie wiedzieli o kobietach z Ravensbrück, ale przede wszystkim dlatego, że „trzeba ratować ludzkość” w obliczu obecnych wydarzeń. „Miejmy tę świadomość, że tu, dzisiaj, słuchając tej niezwykłej prozy i poezji więźniarek KL Ravensbrück, ratujemy swoje człowieczeństwo i ratujemy ludzkość” - podsumował.

W uroczystości wzięła udział  Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, współorganizator konkursu. Po emocjach finałowych młodzież i nauczycieli zwiedzili Kopalnię Guido w Zabrzu.

Konkurs odbył się w kwietniu – miesiącu pamięci narodowej o więźniarkach obozu KL Ravensbrück.

Organizatorami wydarzenia byli Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska. Konkurs skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Jest sposobem na oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei – Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy.

Patronat medialny nad konkursem: Gość Niedzielny, Radio Katowice, Radio eM i TVP 3 Katowice.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w kwietniu 2022 r.

Tekst: K.Wysocka- Pianowska