16.04. 2021 r. uczniowie klasy Ic XIXLO im. Mariana Mokwy w Gdańsku oraz klasa 8c SP 47 im. Kaszubskiej Brygady WOP w Gdańsku wraz z nauczycielami p. Katarzyną Wysocką-Pianowską i p. Bartoszem Pianowskim wzięli udział w debacie w ramach projektu "Złote Szkoły NBP - giganci finansów osobistych". Był to szczególny rodzaj debaty, a mianowicie dyskusja sokratejska. Na rozgrzewkę rozpoczęliśmy od wspólnej refleksji nad słowami rzymskiego filozofa, pisarza i cesarza Marka Aureliusza: "To nie ubóstwo nas nęka tylko pragnienie bogactwa". Potem dyskutowaliśmy nad elementami finansów osobistych i doszliśmy do consensu, że wszystkie cztery elementy - praca, oszczędności, wydatki i inwestycje są układem naczyń połączonych tworzących całość, czyli właśnie finanse osobiste. Potem metodą burzy mózgów uczniowie podawali swoje propozycje, w jaki sposób należy zarządzać finansami osobistymi i dzięki temu stworzyliśmy główne zasady racjonalnego zarządzania finansami. Podczas debaty uczniowie wykazali się wyjątkową kreatywnością i aktywnością jak prawdziwi giganci finansów osobistych.