"Poezja w formie wiersza

to ocean w szklance wody
babka z piasku na Saharze
postawiona przez Dziecko".
                        Tadeusz Różewicz
 ✍️1 marca w naszej szkole odbyło się niezwykle wzruszające i pełne twórczej inspiracji spotkanie poetyckie, na którym uczniowie XIX Liceum zaprezentowali własną poezję i utwory muzyczno-poetyckie. Pojawiły się autorskie utwory: Darii Rychłowskiej, której wiersze co miesiąc prezentowane są w „Łączniku Poezji” na Politechnice Gdańskiej, uczennica została również laureatką konkursu w dziedzinie poezji „Prawda jest ciekawa”, Anastazji Moruń,  Olivii Formeli, Magdaleny Gardzielewskiej,  Anny Korcz, Martyny Ossowskiej, Malwiny Sokołowskiej, Amelii Kamińskiej, Alicji Gęby, Anny Pelewskiej,  Ludwika- P. Dybowskiej-Mrozowicz, Harper- E. Stalke, Ksenyi Korkhavy, Zuzanny Plicht.
Na wieczorze poetyckim z ramienia Dyrekcji szkoły towarzyszyła nam Pani Beata Maliszewska- Wicedyrektor XIX LO w Gdańsku.
 Spotkanie poprowadziły uczennice: Agata Żuk i Zuzanna Plicht.
Zaproszeni Goście nie tylko zaszczycili nas swoją obecnością, ale również zaprezentowali swoje aktywności twórcze oraz możliwości  artystycznego rozwoju:
✒️Pani Natalia Żuk-gdańska artystka, która oprócz tego, że stworzyła swój własny styl pracy nad linorytami, inny od tradycyjnego, to również jest poetką, a za swoją twórczość otrzymała stypendium kulturalne Miasta Gdańsk,
✒️Pani Marta Muchewicz-młoda poetka z Politechniki Gdańskiej, prezentująca swoje wiersze w „Łączniku Poezji” ✒️ Poeci z Gdańskiego Klubu Poetów: Pani Gabriela Szubstarska -Prezes GKP oraz Pan Maciej Świtalski, którzy po raz kolejny zachęcali uczniów naszej szkoły, że warto wsłuchać się w ciszę własnego serca i powiedzieć sobie: „Żyję nie tylko dla siebie, ale i dla innych”.
✒️ Na zakończenie spotkania wystąpił zespół wykonujący poezję śpiewaną – „Grupa Muzycznego Wsparcia”, w składzie: Pan Paweł Pastuszak - poezja, gitara, śpiew,  Pani Katarzyna Dzierżanowska - flety, śpiew, Pani Joanna Wołoszyk – śpiew, Pan Jakub Szopa - gitara elektryczna i Pan Karol Karczyński – perkusjonalia.
Zespół przeniósł nas w przepiękną liryczną opowieść o wrażliwości ludzkiego istnienia. Wieczór poetycki było też okazją do wzruszających spotkań z Absolwentkami naszego liceum, jak również zachętą do dołączenia do społeczności uczniowskiej- na spotkaniu pojawiły się uczennice szkoły podstawowej.
Wszystkim serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok. 👏✒️
Tekst: Katarzyna Wysocka-Pianowska
Zdjęcia: Natalia Żuk,  Katarzyna Wysocka-Pianowska