Gdański Archipelag Kultury realizuje projekt „Niema Opera” w ramach programu dotacyjnego „Kultura dostępna”. Uczniowie XIX LO razem z Panią Agata Żuk, nauczycielką języka polskiego, dołączyli do uczestników projektu.

Zadaniem projektu jest prowadzenie  działań edukacyjnych łączących teatr, taniec i operę. Projekt jest skierowany do uczniów z niepełnosprawnością słuchową oraz do młodzieży słyszącej. Uczestnicy projektu biorą udział w  spotkaniach warsztatowych z obrębu twórczego pisania, teorii teatru, tańca oraz nauki języka migowego dla uczestników słyszących. Finał projektu stanowi przygotowanie i przedstawienie spektaklu „Niema Opera”, w którym  zagrają uczestnicy warsztatów. Zadaniem uczniów słyszących będzie napisanie recenzji teatralnej zawierającej wrażenia z obejrzanego spektaklu.