X WOJEWÓDZKI  KONKURS CZYTELNICZY
 „GDAŃSK W LITERATURZE”

Organizator i miejsce konkursu: XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy
w Gdańsku-Wrzeszczu.

Osoby odpowiedzialne:   Anna Bergau-Ciechanowicz,  Anna Godziuk, Anna Lipińska, Agata Żuk -  polonistki z XIX LO w Gdańsku.

Patronat Honorowy:

Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska

Ekspert naukowy: dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. nadzw.

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego

Termin konkursu:28 marca 2019 r. (czwartek) w XIX LO w Gdańsku, ul. Pestalozziego 11/13 godz.12

Cele konkursu:

-rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych u młodzieży szkolnej;

-popularyzowanie prozy literackiej związanej z Gdańskiem wśród młodzieży szkolnej;

-kształcenie umiejętności świadomego i uważnego czytania książek;

-uwrażliwienie młodzieży na wartości moralne obecne w świecie literackim;

-budzenie wrażliwości estetycznej: odkrywania uroków Gdańska, jego  topografii, piękna architektury, smaku miasta;

-pogłębianie gdańskiej tożsamości, szacunku i miłości do wielowiekowej, wielokulturowej historii rodzinnego miasta;

-przygotowanie młodego pokolenia do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu kulturalnym metropolii gdańskiej

Przedmiotem konkursu jest dobra znajomość następujących dzieł literackich:

1. Huelle, Mercedes-benz
  2. G .Grass, Wróżby kumaka
  3. Anna Klejzerowicz, Sąd Ostateczny
  4. Monika Milewska, Latawiec z betonu
  5. Izabela Żukowska,Gotenhafen

Warunki i przebieg konkursu:

1. W konkursie mogą brać udział uczniowie klas I- III szkół ponadgimnazjalnych.
  2. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie do 20 uczniów.
  3. XIX LO im. M. Mokwy jako organizator zastrzega sobie prawo zgłoszenia większej grupy uczniów niż 20 osób.
  4. Warunkiem uczestnictwa jest uważna lektura książek znajdujących się na załączonej liście.
  5. Konkurs ma formę testu z pytaniami zamkniętymi.
  6. Zgłoszenia do udziału w konkursie należy nadsyłać do 4 lutego 2019r. pocztą elektroniczną na adres: gdanskwliteraturze@gmail.com

W zgłoszeniu należy podać:

L.p.

Imię uczestnika

Nazwisko uczestnika

klasa

Nazwa szkoły/ placówki

Opiekun

1. Zgłoszenia dokonane po 4 lutego 2019 r nie zostaną przyjęte.
  2. Zadaniem Opiekuna jest weryfikacja i potwierdzenie ostatecznej liczby uczniów zgłoszonych do konkursu drogą elektroniczną do 20 marca  2019 r.
  3. Przesyłając zgłoszenie Opiekun i Uczestnik potwierdzają, że wyrażają zgodę na zasady konkursu zawarte w niniejszym Regulaminie. Wysyłając zgłoszenie na konkurs Opiekun i Uczestnik wyrażają zgodę na wykorzystywanie swoich danych do celów Konkursu, mając jednocześnie prawo wglądu do nich i ich poprawiania.

1. Zwycięzca Konkursu otrzyma niespodziankę – nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, a uczniowie wyróżnieni – nagrody książkowe.

1. Uroczysty finał i rozdanie nagród odbędzie się we wtorek 9 kwietnia 2019 roku o godzinie 11.00 w XIX LO im. Mariana Mokwy w Gdańsku, ul. Pestalozziego 11/13.