13 listopada 2019 odbyła się w naszej szkole uroczystość poświęcona upamiętnieniu setnej rocznicy narodzin wybitnego gdańszczanina  - pana Lecha Bądkowskiego, czyli finał konkursu plastycznego pt. ,, Lech Bądkowski – inspirator Niepodległej”.

W kategorii szkół podstawowych nagrody zwycięzcom wręczyła Pani Sławina Kosmulska córka pisarza pana Lecha Bądkowskiego – obecna na uroczystości, a w kategorii szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych Pan Piotr Kowalczuk -  zastępca prezydenta miasta Gdańska.

Zwycięzcy konkursu:

kategoria szkół podstawowych

kategoria szkół ponadpodstawowych

i ponadgimnazjalnych

I miejsce – Anastazja Wójcik SP Nr 85

I miejsce – Anna Kurkowska X LO

II miejsce – Cornelia Molenda SP Nr 85

II miejsce – Maja Konopacka X LO

III miejsce – Malwina Szymczyk Społeczna Szkoła Podstawowa Dobrzewino Karczemki

III miejsce – Laura Stefanowska XIX LO

W trakcie uroczystości zaprezentowany został również spektakl przygotowany przez

1. A. Lipińską i uczniów klasy 2c na podstawie utworu ,,Legenda o pustelniku” a także pieśń ,,Miejcie nadzieję” w wykonaniu Pauliny Borzymowskiej i uczniów klasy 3b z akompaniamentem p. Darii Polanowskiej i uczniów klas muzycznych. Zakończeniem uroczystości był występ szkolnego chóru ,,Scherzi musicali” pod kierunkiem pani Darii Polanowskiej i utwór ,,Uwierz Polsko”.

Uroczystość prowadziła uczennica kl. 2c Magdalena Wójcik.

Wśród gości, którzy odwiedzili XIX LO, znaleźli się dyrektorzy oraz wicedyrektorzy gdańskich szkół podstawowych i liceów, przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz pani Maria Mrozińska dziennikarka, producentka filmu o Lechu Bądkowskim pt. ,,Inspirator”.

Anna Lipińska