Symulacja rozprawy karnej w klasie 1C

⚖️ 10 czerwca uczniowie klasy 1C wraz z Panią Beatą Maliszewską Wicedyrektor XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Mariana Mokwy w Gdańsku oraz Panią Katarzyną Wysocką-Pianowską, nauczycielką edukacji prawnej  uczestniczyli w symulacji rozprawy karnej w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. To wydarzenie było zwieńczeniem współpracy XIX LO i Sądu Okręgowego w Gdańsku w ramach realizacji Innowacji programowej z edukacji prawnej dla klas o profilu społeczno-prawnym.

⚖️ Uczniowie klasy 1c pod czujnym okiem nauczyciela edukacji prawnej przygotowali przedstawienie na wzór prawdziwej rozprawy karnej według scenariusza Pani Karoliny Kondrackiej SSO. Scenariusz określał stanowiska w sprawie, ale nie określał konkretnych wypowiedzi stron. Dlatego zadaniem uczniów było wykazanie się kreatywnością oraz talentem krasomówczym. W tym roku zeznania świadków doprowadziły do wyroku uniewinniającego z uzasadnieniem, chociaż strona skarżąca była przygotowana w bardzo dobry materiał dowodowy. Sama sprawa dotyczyła uporczywego nękania i cyberprzemocy.

⚖️ Symulację poprowadziła Pani Karolina Kondracka SSO, w rolę ławników wcielili się Daria Baturko, Michalina Tracz oraz Maciej Jurkiewicz. Z uwagi na duże zainteresowanie udziałem symulacji pojawiła się niestandardowa liczba ławników 😉. Protokolantką w sprawie była Zuzanna Piotrowska📝

⚖️ Oskarżycielem publicznym była Anastazja Moruń, oskarżycielem  posiłkowym i pokrzywdzoną w sprawie była Magdalena Majerczyk. W roli oskarżonego wystąpiła Paulina Łania, obrońcą był Wojciech Czermański, a w rolę świadków wcielili się Natan Gwiazdecki, Martyna Tatala oraz Oliwia Rychlicka.

⚖️ Dzięki zbudowanej akcji i towarzyszącym emocjom wszyscy uczestnicy symulacji czuli się jak na prawdziwej rozprawie. Było to wyjątkowe i niepowtarzalne przeżycie i doskonała lekcja prawa w praktyce.

Dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku.👏

Red. Katarzyna Wysocka-Pianowska

zdjęcia: K.Wysocka- Pianowska