Tak, właśnie to, że to już spokój. Koniec. Po wszystkim. Dwieście tysięcy ludzi leży pod gruzami. Razem z Warszawą".

Miron Białoszewski - "Pamiętnik z powstania warszawskiego"
Wzorem roku ubiegłego nasza szkoła wzięła udział w projekcie BohaterOn.
W tym roku jednak należało wykonać kartki do Powstańców samodzielnie.
Do akcji dołączyła aktywnie grupa plastyczna z 2b oraz uczniowie z klasy 1c SP.
W trakcie zajęć z klasą 2b przedstawiłam uczniom cel projektu, refleksje z warsztatów w Warszawie ze zdjęciami
oraz krótki biogram dwójki powstańców z Batalionu "Parasol" Jerzego Zborowskiego ps. Jeremi oraz Janiny Trojanowskiej-Zborowskiej ps.
Nina. Omówiliśmy ich historię jako przykład pięknej miłości,
która nadaje sens życiu ludzi, nawet w tak okrutnych i niezrozumiałych czasach jak w wojna.
Przeprowadziliśmy trudną dyskusję plenarną na temat: ile kosztuje wolność? Czym jest patriotyzm dziś?
Jakie wyzwania stawia przed nami współczesność i wolność tu i teraz.
Przeanalizowaliśmy materiały dostępne na stronie BohaterOna w tym zdjecia Powstańców, żeby łatwiej było wykonać imienne kartki.
Następnie uczniowie samodzielnie w domu zaprojektowali i wykonali kartki, które zostały wysłane do organizatorów projektu,
a następnie zostaną wręczone Powstańcom podczas uroczystej gali jako wyraz naszej wdzięczności za ich osobisty wkład w naszą wolność i to,
że pamiętamy.

Katarzyna Wysocka-Pianowska