"Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym". - J.Piłsudski

24.10.2019 r. uczniowie klas IB (Gim.), IC (Gim.), 1D (Gim.), 2B, 2C pod opieką p. Katarzyny Wysockiej-Pianowskiej, p. Beaty Jakubowskiej, p. Gizeli Mruk i p. Darii Polanowskiej wzięli udział w urozmaicającym szkolne wykłady filmie historycznym "Piłsudski". Najnowszy film Michała Rosy ze znakomitą rolą Borysa Szyca, miał pokazać marszałka z "krwi i kości". Film bez wątpienia nie jest podręcznikową notką, ale refleksyjnym pochyleniem się nad biografią Józefa Piłsudskiego, dzięki czemu strąca znad głowy marszałka nimb świętości, pozwalając w ten sposób widzowi poznać człowieka, a nie podziwiać posąg bez skazy.
                                                                                                                                                                                                                                                                            Katarzyna Wysocka-Pianowska